Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.12.2022 12:10 (Üye) Soru : Üstadım merhabalar,mükellefimin parça parça sürekli rapor alıp işe gelmeyen calisani var.bu işlerin iyice aksamasına yol açıyor.mesela 5 günlük yasa 2 haftalık raporlar alarak ise gelmiyor.raporlari uzun süreli değil öyle bizde personele ihtar çektik ancak,yine rapor alıp iş akdinin feshedilmesini geciktiriyor.Ustadim biz bu durumda rapor süresinin bitmesini beklemeden personelin kıdem ve ihbarini ödeyerek çıkışını yapabilirmiyiz.birde hangi çıkış kodundan işten ayrılış bildirgesini verebiliriz.tesekkurler.

Cevap : İş sözleşmesini fesheden taraf işveren ise feshi geçerli bir nedene dayandırmak zorundadır. Personelin hastalık nedeniyle rapor alması geçerli bir fesih nedeni olarak görülmemektedir. ihbar öneli + 6 hafta sonra işten çıkış yapılabilir. Alınan raporun konusuna göre örneğin; İşçi eğer kendi kusuru ve düzensiz yaşantısından kaynaklanan sağlık sorunları nedeniyle sıklıkla devamsızlık yapıyorsa İş Kanunu işverene haklı nedenle iş sözleşmesini sonlandırma hakkı tanımaktadır. Bu durumun ardı ardına 3 iş günü ya da 1 ay içerisinde 5 iş günü yaşanmış olması gerekmektedir. İşveren bu feshi 4857 sayılı İş Kanunu madde 25’in I-a bendine dayanarak gerçekleştirebilir. “a) İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa yakalanması veya engelli hâle gelmesi durumunda, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi.” Haklı nedene dayandırılarak yapılacak bu fesih sonucunda işçinin en az 1 yıllık kıdem süresi varsa kıdem tazminatı da tarafına ödenmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.