Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.12.2022 17:02 (Üye) Soru : Merhabalar, gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefimin faaliyet alanları; İnsan Kaynakları alanında danışmanlık ve internet üzerinden reklam hizmeti (influencer) yapmaktadır. Kendisi bu faaliyetleri haricinde bir çocuk kitabı yazmıştır. Yayınevi kitaplardan yapılan satışlar için kendisine telif ödemesi yapacaktır. Bu durumda bu kitap gelirini yayınevive nasıl faturalandırılmamız gerekmektedir? Telif hakkı olarak mı dikkate almak gerekir? Yardımlarınızı rica ederiz

Cevap : Kitap yazarlığı için GVK 18. madde uygulanır. Telif ödemesi yapan yayın evi & 17 GV stopajı yapılır. Ayrıca Yayınevi (2) nolu KDV beyananmesi verecek. Yazar bu telifden elde ettiği geliri ticari gelirine eklemez.Fatura düzenlemez. Yıllk GV Beyannamesine dahil etmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.