Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.12.2022 10:38 (Üye) Soru : Mükellefimiz olan limited şirkette hisse devri / yeni hissedar eklenmesi söz konusu olacaktır. İki ortaklı bir şirkettir. Dışarıdan yeni bir ortak dahil olacaktır. 1.Ortaktan %40 + 2.Ortaktan %10 hisse alarak şirkete %50 oranında katılacaktır. Bu durumda yapılması gereken işlemler nelerdir? İlk defa yapacağım için yol gösterirseniz çok sevinirim. Ayrıca İTO sitesini incelediğimde "Noterde düzenlenmiş pay devri sözleşmesi" istenmektedir. Ancak sitede örnek bir döküman bulunmamaktadır. İSMMMO Dilekçeler kısmında da göremedim. Eğer örnek bir evrak varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Cevap : Hisse devirleri noterden yapılacak .Noterden sonra yapılan devir için karar defterinde karar alınır.Bu kararlar bir dilekçe ile ticaret sicilinde tescil ettirilir. Dilekçe örneği karar örneği internet arama motorları ile kolayca ulaşabilirsin,iz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.