Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.12.2022 11:11 (Üye) Soru : Sayın İlgili 6 aydır raporlu personelimizi bugün kaybettik. Personelimiz raporlu olduğu için maaşını sgk dan alıyor. 6aylık sosyal yardımlarının ödemesini gerçekleştiremedik. Çıkış işlemlerini yaparken kıdem+birikmiş sosyal yardımlarının (ikramiye+yakacak+prim) ödemesini yapmak istiyoruz. Ödeyeceğimiz sosyal yardımlardan sgk kesilmesi gerekiyor. Raporlu olduğu için bordro düzenleyemedik. Şimdi bir bodro düzenleyip ödemesini yapacağız sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapmamız yeterli olur mu? saygılarımla.

Cevap : Ayni yardımlar, Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. maddesinde yer alan “Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.” açıklamasına göre ele alınmaktadır. Yani Gelir Vergisi Kanunu’na göre ayni yardımlar da ücret olarak değerlendirilmekte; buna göre bordrolaştırılıp vergilendirilmektedir. aylık 1.000 TL yakacak yardımının işverenler tarafından çalışanlara nakit olarak ödenmesi halinde ilgili tutarlar, vergi ve sigorta priminden istisnadır. Bu esaslarla bordronuzu düzenleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.