Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.12.2022 16:41 (Üye) Soru : Merhaba , 1- A şahıs mükellefiyetini kapatacağımız için kayıtlı ticari aracı kendi kurduğu A Ltd.Şti. ye direkt satamıyoruz. ( Noter kendi şirketine satışı yapacağı için işlem yapmıyor ) Kdv yi kullanması için ; A şahıs mükellefiyetinden B SM erbabına satışı yapsak ,sonra SM erbabı da A LTd.ŞTİ. 'ye satsa Kdv yi kullanabilir değil mi ? 2- Sm erbabı araç satışı için nasıl bir SMM düzenleyecek ? Normal fatura gibi stopajsız değil mi ?

Cevap : 1-Neden satılmasın ? Gerçek kişi farklı TÜZEL KİŞİ farklı bize göre fatura düzenlenir.Ltd şirket taşıtı kimden alır ise alsın alıanan taşıtın KDV ni indirir. 2-SM erbabı Fatura düzenleyemez. Satacağı taşıt için e-smm düzenler. .Düzenlenecek e-smm de stopaj olmaz KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.