Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.12.2022 11:58 (Üye) Soru : merhaba , 2 ortaklı LTD.ŞTİ yiz. firmamızda 4-a sgk lısı bir personelimiz mevcut. bu çalışanımız 3 yıl önce şirkete sekreter olarak alınmıştı. SGK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİNDE MESLEK KODU : 4120.02-SEKRETER olarak seçilmiştir. aralık 2022 itibari ile bu çalışanımız SATIŞ DEPARTMANINA alınmıştır. dolayısı ile SGK - MESLEK KODU:5223.09 -SATIŞ olması gerekiyor. 1- bu çalışanımızın, meslek kodu değişimini SGK ya nasıl bildirmemiz gerekiyor ? bunun bir süresi var mıdır? 2 - MUH-SGK nın SGK BİLDİRİMİ kısmında, bu personelin yeni meslek kodunu yazmamız yeterli midir? 3 - sgk meslek kodu değişimlerinde bu işlemler dışında yapmamız gereken bir bildirim vs. var mıdır? teşekkürler

Cevap : Önce işçi ile yazılı bir anlaşma sağlayınız. Sigortalı İşe Giriş Ve İşten Ayrılış Bildirgelerinin uygulaması üzerinden e-SGK şifresi ile SGK İşe Giriş Sistemi'ne giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra “İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme” menüsüne tıklayın. Ardından meslek kodu güncellemesi yapılacak olan işçinin TC Kimlik numarasını girerek “Sorgula” butonuna basarak işleminizi tamamlayınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.