Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.12.2022 13:15 (Üye) Soru : merhaba, yurtiçinden mal alım-satımı yapan LTD.ŞTİ. yiz.3 yıl kadar önce 4-a lı olarak işe girişini yaptıgımız bir peronelimiz var. işe giriş bildirgesinde SATIN ALMA elemanı olarak işe alınmıştı. SGK MESLEK KODU bu şekilde seçilmişti. fakat yıllar içerisinde satın alma departmanından, SATIŞ ELAMANI DEPARTMANINA geçti. aylık bildirgelerde de MESLEK KODUNU SATIŞ ELAMANI olarak değiştirmiştik. şimdi bu personelin işçi çıkışını verecegiz. 1 - fakat bu kişinin, işe giriş bildirgesindeki İŞÇİ SGK MESLEK KODU ile şu anki aylık bildirgelerdeki İŞÇİ SGK MESLEK KODU birbirinden farklı. bu işçinin çıkış bildirgesinde hangi MESLEK KODUNU yazmamız lazım? 2- bu durum, yani bir kişiye ait sgk işci giriş ve sgk işçi çıkış bildirgesindeki MESLEK KODU farklılıgı SGK da bir sorun oluşturur mu? teşekkürler

Cevap : İşçi ile yazılı anlaşma yaptıktan sonra ,Sigortalı İşe Giriş Ve İşten Ayrılış Bildirgelerinin uygulaması üzerinden e-SGK şifresi ile SGK İşe Giriş Sistemi'ne giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra “İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme” menüsüne tıklayın. Ardından meslek kodu güncellemesi yapılacak olan işçinin TC Kimlik numarasını girerek “Sorgula” butonuna tıklayınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.