Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.12.2022 13:31 (Üye) Soru : merhaba, bugunku soruma ilavedir. yardımcı olursanız memnun olurum. 3 yıl önce işe girişi yapılan bir personelimizin , departman değişikliginden kaynaklı ,SGK - MESLEK KODU güncellenmesi ile ilgili sorum vardı. e-SGK şifresi ile "İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme" menüsünden TC Kimlik numarasını girerek "Sorgula" kısmında yapın dediniz.yalnız SGK CEZALARI yüksek oldugu ve eksik yada yanlış bir işlem yapmamak icin , tekrar sorma ihtiyacı hissettim. 3 yıl önce SGK GİRİŞİ BİLDİRGESİ verilen kişinin SGK GİRİŞ BİLDİRGESİNDE şimdi güncelleme yaparsak, cezalı bir işlem durumu olmaz mı? 2 - biz hiç bu işlemleri yapmasak ve sadece işciden yazılı dilekce alıp - MUH-SGK da aylık bildirgeler bölümünde yeni meslek kodunu yazsak yeterli olmaz mı? tesekkurler

Cevap : 17.06.2021 tarihli ve 26478601 sayılı SGK Genel Talimatına göre; Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde sigortalıların bildirilen meslek adı ve kodunun değişikliğiyle ilgili olarak; 1) İşverenin geriye yönelik talepte bulunması halinde, işverenin talebi denetime sevk edilmeksizin işleme alınacak ve 5510 sayılı Kanunun 102/1 (n) bendi kapsamında herhangi bir idari para cezası uygulanmayacaktır. 2) Sigortalının talepte bulunması veya ihbar ve şikâyette bulunulması halinde, SGK tarafından yapılacak inceleme sonucunda meslek adı ve kodunun yanlış bildirildiğinin anlaşılması halinde işyeri bazında ve her bir beyanname dönemi için idari para cezası uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.