Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.12.2022 09:39 (Üye) Soru : Merhaba, SGK'lı çalışan bir kişi işinden istifa ederek, Macaristan'da yabancı bir işletmede çalışmaya başlayacak. Türkiye ile Macaristan arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması mevcut. İleride Türkiye'den emekli olmak isterse yurtdışında yatırılan primler Türkiye'de geçerli olur mu? Yoksa Türkiye'ye dönüşte prim borçlanması mı yapması gerekli? İyi çalışmalar

Cevap : Ülkemiz ile Sosyal Güvenlik Antlaşması imzalanmış ülke olsun veya olmasın yurtdışında çalışan Türk vatandaşları ve doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler yurtdışında geçen hizmetlerini ve ev kadınlığı sürelerini ülkemiz sosyal güvenlik kanunlarına göre emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde Türkiye’de geçmiş hizmet gibi değerlendirilmesini sağlamak amacıyla borçlanabilirler. Borçlanma kapsamındaki süreler yurtdışında geçen sigortalılık süreleri, bu süreler arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri, ev kadını olarak geçen sürelerdir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.