Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.12.2022 09:20 (Üye) Soru : merhaba, aynı konuyla ilgili tekrar rahatsız ettiğim için özür diliyorum. ( 17.06.2021 tarihli ve 26478601 sayılı SGK Genel Talimatını okudum, ama eksik noktalarım kaldı) yurtiçinden mal alım-satımı yapan LTD.ŞTİ. yiz.3 yıl kadar önce 4-a lı olarak işe girişini yaptıgımız bir peronelimiz var. işe giriş bildirgesinde SATIN ALMA elemanı olarak işe alınmıştı. SGK MESLEK KODU bu şekilde seçilmişti. Birkaç yıl SATIN ALMA elamanı olarak çalıştı. fakat yıllar içerisinde satın alma departmanından, SATIŞ ELAMANI DEPARTMANINA geçti. aylık bildirgelerde de MESLEK KODUNU SATIŞ ELAMANI olarak değiştirmiştik. şimdi bu personelin işçi çıkışını verecegiz. 1 - fakat bu kişi işe SATIN ALMA ELEMANI olarak alındıgı ıcın , işe giriş bildirgesindeki meslek kodu ile şimdiki aylık sgk bildirgelerindeki İŞÇİ SGK MESLEK KODU farklıdır. 1 - bir kişiye ait sgk işci giriş ve sgk işçi çıkış bildirgesindeki MESLEK KODU farklılıgı SGK da bir sorun oluşturur mu? 2 – SGK işten çıkış bildirgesini vermeden önce, bu personelin SGK İŞÇİ GİRİŞ bildirgesini güncelleme yapmamız mı gerekiyor? 2 - Bu güncelleme işleminden sonra da aynı gün içerisinde SGK İŞÇİ ÇIKIŞ BİLDİRGESİ mi düzenleyebilirmiyiz? Yardımcı olursanız gerçekten cok memnun olurum..Teşekkürler

Cevap : 1 olabilir. 2.eğer işçi ile işveren arasında yazılı mutabakat var ise yasal bir sorun oluşturmamaktadır. 3.yapabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.