Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.12.2022 08:28 (Üye) Soru : Merkezi ve işyeri yurt dışında olan yabancı etsy e-ticaret şirketi vasıtasıyla ürünler onların e ticaret sitesinde yayınlanıyor. Satış oldukça da Türkiye'den yurt dışına ürünler gönderiliyor. Etsy'nin Türkiyede'ki müşteriye kestiği faturalarda KDV ve stopaj var mı?

Cevap : Sorunuzdaki "etsy" nedir onu açıklayalım.Burada verilen yanıtlar 10 binlerce kişi tarafından okunaktadır. Etsy Inc., 2005 yılında kurulan, el yapımı veya nostaljik ürünlere ve el işi malzemelerine odaklanan bir Amerikan e-ticaret şirketidir. Bu ürünler, takı, çanta, giyim, ev dekorasyonu ve mobilya, oyuncak ve ayrıca el işi malzemeleri ve araçları dahil olmak üzere çok çeşitli kategorilere girer. Hangi sisitemde olur ise olsun. Yurt dışına gönderilen MAL ihrcaat istisnası kapsamındadır. KDV tahsil edilmez. Yurtdışından gelen mallar için Gümrük hattında KDV ve gümrük vergisi ödenir. Stopaj hizmet ithalinde olur .Mal ithalinde stopaj olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.