Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.12.2022 11:38 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, İlk defa Yeniden Değerleme yapılacak mükellefimiz için VUK 32 ye göre %2 vergi ödenerek yapılabilir. VUK Mükerrer 298/Ç maddasinde de vergisiz değerleme yapılabileceği belirtilmektedir. Sürekli yapılan bir uygulama olmadığı için, arkadaşlar arasında da farklı görüşler var. Odanın düzenlemiş olduğu seminerde, bir defa Yeniden Değerleme yapanların %2 vergiyi ödemeden de yapabileceklerini söyleyen Yetkili olduğunundan bahsedilmektedir. İlk defa 2022 yılı için Yeniden Değerle yapmak istiyoruz. %2 Vergisiz yapmamızda bir sıkıntı varmıdır. İyi çalışmalar diliyorum.

Cevap : VUK Mükerrer 298/Ç maddesi kapsamında yapılacak yeniden değerlemede, yeniden değerlemeye esas bedeller 2022 yılı için belirlenmiş yeniden değerleme oranı olan %122,93 oranında artırılır. Ancak bu kapsama yapılan yeniden değerleme üzerinden herhangi bir vergi ödenmez. Konu hakkında yayımlanan 537 sayılı VUK genel tebliği inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.