Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.12.2022 09:23 (Üye) Soru : MÜKELLEFİMİZİN 2006-2009 YILLARINDA VERGİ KAYDI VAR FAKAT BAĞ KUR PRİMLERİNİ ÖDEMEDİĞİ İÇİN BU DÖNEMLERE AİT 1.260 PRİM GÜNÜ SİLİNMİŞ ASKERLİĞİNİ DAHA ÖNCEDEN SATIN ALMIŞ. EMEKLİLİĞİ İÇİN ŞUAN 550 GÜNE İHTİYACI VAR ZAMANIN DA SİLİNEN 1.260 GÜNÜN İÇİNDEN KISMİ GÜN ALMA İMKANI VAR MIDIR VE YÖNTEMİ NEDİR ACABA

Cevap : Silinen Bağkur günlerini geri alma işlemleri için yasanın güncel olması gerekmektedir. Geçmişte çıkarılmış olan ihya yasası günümüzde geçerli olmamaktadır. Yasalar kapsamında geçmiş yıllara ait Bağkur prim borçlarını sildirmiş olan vatandaşlar, bu dönemlerini emekliliğe ekleyebilmektedir. Silinmiş olan Bağkur borçlarının ihya edilmesi için vatandaşların bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.