Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.12.2022 15:13 (Üye) Soru : sayın yetkili müşterimin bana sorduğu soruları aynen size iletiyorum .Türkiyede şahıs firmasıyım.yurt dışı ile çalışıyorum.mallar bir ülkeden başka bir ülkeye gidiyor.Gümrüğe gelen mal iç piyasaya girmiyor ve gümrük antrtepolorında bekletiyor.iç piyasaya satışımız yok.şimdi ise işimi kapatıyorum a-elimde kalan malımın piyasasını bulduğum zaman kendi kimlik numaram ile çıkışınım yapıp kdv siz olarak yurt dışına fatura edebilirmiyim veya yurt içinde eşimin adına bir firma kurup kdv siz olarak fatura edebilirmiyim..Oradanda yurt dışına fatura edebilirmiyim. b-veya elimde kalan malı kdv siz kendi üzerime fatura edebilirmiyim. saygılarımla.

Cevap : a-Müşterinin elinde kalan malı kendisine KDV li olarak fatura edecek .Daha sonra satışın yapılması halinde alan kşi veya kurum Gider pusulası düzenler.(Vergi mükellefiyeti kapandığı için) Yurt dışına Faturasız mal satılmaz. b-KDV siz fatura edilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.