Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.12.2022 09:30 (Üye) Soru : Değerli Üstadım. Kolay Gelsin. Bir konu hakkında bilgi danışacağım. Kurulu olan bir şirket aktif olarak çalışmakta ve tek ortaklı şeklindedir. 2022-10 ay da biz ayrı adreste bu ortak adına yaptığı ürünle eş değer bir şirket daha kurduk ve ara ara o şirketten - yine kendi şirketine faturalar kesmektedir. Burada dikkat etmem gereken bir husus var mıdır. Örtülü kazanç vs anlamında. 2 şirkette tek ortağa ait ve şirketler arası faturalar düzenleniyor. Bir riski var mı. Dikkat etmem gereken husus kanun nezdinde nedir. Kolaylıklar diliyorum

Cevap : Her şirket (Tüzel kişilik) ayı ayri firmadır. Bir birleri ile yapacakları ticari işlemlerde diğer müşteri ve satıcılar ile aynı emsal bedelden satış veya alış yapmaları halinde bir sıkıntı olmaz. Emsalinden yüksek veya düşük ticari faaliyet olması halinde transfer fiyatlandırılması söz konusu olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.