Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.12.2022 10:00 (Üye) Soru : Tekstil İmalatçısı müşterimiz trendyol defacto gibi e-ticaret sitelerine doğrudan satış yapiyor. (Online ticaret degil direk e ticaret sitesi deposuna) Fatura bedellerini vadesinden önce almak için katlandigi giderler hangi hesapta izlenmelidir Finansman gideri ise gider kısıtlamasına tabimidir. Erken ödeme almak için trendyol kesinti yaptigi tutari müsterimize fatura ederken diğer e-ticaret sitesi bir banka ile anlaşmali fatura bedelleri o bankaya yatiyor ve kesinti banka hesabimizdan yapiliyor bu ikisi ayni şey midir?

Cevap : Fatura bedellerini vadesinden önce almak için katlandigi gider faiz gideri ise 780 hesapda takip edilir. Finansman gider kısıtlaması uygulanır. Trendyolun yaptığı kesinti iskonto ise Sizn firmaya iskonto faturası düzenlemsi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.