Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.12.2022 10:29 (Üye) Soru : Hocam iyi günler. Şahıs firması müşterimizin mahsuben iade talebi işlemi vardı. Vergi Dairesi tarafından 04.12.22 tebliğ tarihli yazısında alt firmadan dolayı Özel Esaslara alındığını mahsup işleminin yapılabilmesi için teminat veya düzeltme beyannamesi verilmesi gerektiği belirtilmiş. Alt firma ile ilgili Eylül ayında tebliğ edilen yazıda alışlar ile ilgili düzeltme yapmamızı veya işlemin gerçekçiliğini ispat edilmesi istenmişti. Bütün ödemeler bankadan yapılmış olup, 15 gün içinde banka dekontlarını ve alış faturalarını Vergi dairesine ibraz etmemize rağmen müşterimiz Özel Esaslara alınmış. Hocam Özel Esaslardan çıkmak için en son 04.12.22 tebliğ tarihli yazıya istinaden Vergi Mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açmak istiyoruz. Davayı 30. gün içinde açsak olurmu. Bu konuda yapmamız gereken işlemleri belirtebilirmisin iz. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Dava açabilmeniz için Vergi dairesinin mahsup işlemini yapmayacağına ilşkin yazının tebliğinde itibaren 30 gün içinde dava açılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.