Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.12.2022 11:36 (Üye) Soru : Merhaba serbest meslek erbabının işyeri olarak kullanmak üzere satın aldığı gayrimenkul için ödediği kdv indirim konusu yapılabilir mi ? bu gayrimenkulün ileride satışında serbest meslek makbuzu düzenleyerek kdv ve gelir vergisi yönünden beyan etmek gerekir mi? ( Tapuda mesken niteliğinde kayıtlı olduğu için % 1 kdv ile alımı yapıldı şu an fiili olarak işyeri olarak kullanılmaktadır.)

Cevap : Alınan G.menkul deftere kayıt edilecek Ödenen KDV indirim konusu yapılır. Satışda e-smm fatura gibi kullanılarak KDV hesaplanır. Satış ile alış arasındaki fark gelir olarak yazılır.Fiilen iş yeri olarak kullanıldığı için KDV % 18 hesaplanır. Diğer taraftan Belediyeye yapılacak emlak vergisi bildirimininde İş yeri olarak beyan edilir.Emlak vergisi İş yeri oranı ile ödenir ( Binde 4) Bilindiği üzere ÇTV konutlarda su faturası ile ödenir. Ancak İş yerleri için İlçe belediyesine mürcaat edilerek ÇTV mükellefiyeti tesisi ettirilecek.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.