Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.12.2022 10:25 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım; Mobilya üreticisi müşterilerim var. Ve uygulamada son değişikliğe göre Mobilyada Kdv oranları GTIP listesinde yer alan mallar için %8 uygulanacak denilmiştir. 1-Listenin dışında kalan mallara %18 devam edecekmidir.2-Kalıcı olarak %8 midir. Listedeki Diğer seçeneği niçin konulmuştur.3-Uygulamada Vergi mükelleflerine %8 Kdv , vergi mükellefi olmayanlara %18 kdv kesilecektir. Gibi bir durum sözkonusumudur. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : 1-Liste dışındaki ürünler için KDV oranı % 18 dir. 2-% 8 oranı 02/01/20220 tarihinden itibaren kalıcı olarak listelerde yer almıştır.Bbu konudaki oda duyurumuz aşağıdaki linkde dir. 3- KDV uygulaması her kes için aynı oranda uygulanır. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/1292/Mevzuat-Dosya/MOBILYA-KDV-ORAN.pdf Mevzuatdaki değişiklikleri günlük olarak web sayfamızdan takip etmenizi öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.