Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.01.2023 09:52 (Üye) Soru : Değerli üstadım öncelikle tekrar güzel ve mutlu umutlu bir yıl diliyor , soruma geçiyorum Mükellef aktifindeki binek aracı 28 aralıkta noterden satmış. Parasını alamadığı için faturayı bekletmiş kesmemiş. Parası bugün alınacakmış - Bu faturayı bugüne mi kesmek gerek yoksa noter satış sözleşmesinde ki 28 aralık tarihine mi kesmek gerek. ( 28 aralıktan sonra mükellef iş yaptığı kişilere ft da kesmiş -29 aralık 30 aralık hep dolu ) Ayrıca noterde aracı alan kişinin adı yazdığı gibi bu aracı o kişi adına vekaleten alan kişi diyor ki aracı benim adına kesin. Bu mümkün mü. kişinin evet noter satış sözleşmesinde ismi var fakat - noterde aracı vekaleten aldığı için ismi var. Alıcı ismi farklı bir isim- vekaleten ismi farklı bir isim. Burada vekaleten aracı alan kişiye fatura kesebilir miyiz. Birde noterde kdv dahil ibaresi yok. 300 bin tl yazılmış ve 300 bin gönderşlecek. Kdv dahil yazılmamış ama gönderilen rakam bu - kdv dahil fatura düzenlenecek ama bu bir sorun teşklil eder mi TŞK

Cevap : Fatura Taşıtın alan kişiye 31/12/2022 tarihi itibari ile düzenlenir.300.000 +KDV Vekile fatura kesilmez. İyi yıllar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.