Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.01.2023 11:54 (Üye) Soru : Merhabalar, Eyt mağduruyum. 2000 yılı sigorta girişim var. hizmet sürem ve prim günlerim tamam. Fakat 02.08.1999-14.09.1999 yılları arası sigortasız çalıştım. İşveren sigorta yapmaya razı. Geriye dönük delil olarak belgem yok. Ancak o dönemde bordroda çalışan kişilerin tanıklığı olabilir. 5 yıl hizmet tespit davası süresi zaman aşımına uğradı. İşveren kendiliğinden kuruma gidip geriye dönük 02.08.1999 tarihine 1 gün giriş çıkış yapabilir mi.? Kurumdan da bilgi almaya çalışacağım ama sizden de yardım rica ederim. Saygılarımla.

Cevap : Bu işlem yargı ile ilgili açıkçası İşçi veya ölümü halinde hak sahipleri, hizmet tespit davasının, hizmetin geçtiği yılın sonundan başlayarak beş yıl içerisinde iş mahkemesine başvurarak açması gerekir. Kanunda belirtilen bu süre, hak düşürücü süre olup, bu süre geçtikten sonra açılan davalar hükümsüzdür. İşverenin geriye dönük yapacağı bu işlem emeklilik açısından dava konusu edilebilir. Avukat ile görüşmenizi tavsiye ederim.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.