Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.01.2023 12:16 (Üye) Soru : Merhaba ; A.Ş. ' de yönetim kurulu üyesi ve ortağı olan kişi iş yerinde sigortalı olarak çalışmaktadır. kanunun gereği kendi işyerinde sigortalı olarak değil bağkurlu olarak prim ödemesi gerekir. Fakat 3 senedir sigortadan prim ödenmiştir. Dönem içerisinde ödenen sigorta primleri bağkur ile birleştirilir mi ? Yatırılar primler sayılmaz ise emekliliği etkiler mi ? Dönem içerisinde silinen primler işverene ödenir mi ?

Cevap : Yönetim kurulu üyesi olan ortaklar ise, seçildikleri tarih itibariyle, yönetim kurulu üyesi oldukları şirket tarafından 15 gün için de SGK ya bildirilerek, 4/b (eski Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayılırlar. Ödenen 4a primlerinin işveren kısmı 4b primine mahsup edilebilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.