Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.01.2023 10:29 (Üye) Soru : Merhaba, EYT kapsamında emeklilik hakkı kazanmış bulunmaktayım. Uzun yıllardır aynı şirkette bağımlı olarak bordrolu çalışıyor ve firmanın bütün beyannamelerini kendi üzerimden vermekteyim. EYT sonrası çıkış işlemimi yaptıktan sonra SGDP ile tekrar giriş yapacağım, bu arada emekliliğim tescil olana kadar bir boşluk oluşacaktır. örnegin 4-a sgk çıkışı ve emeklilik başvurusu ile , emeklilik işlemlerimin tamamlanıp yeniden şirkete SGDP girişim arasında 1 ila 2 ay gibi bir süre olabilir deniyor. 1 - Bu dönem için yine şirket beyannamelerini SMMM olarak vermemde bir sakınca var mı? 2 - yada beyannameleri SMMM kısmını boş bırakarak, sadece intvd. işveren kendi şifreleri ile bdp den girip onaylayabilir mi? 3 - ayrıca SGDP kapsamında çalıştığım sürede 30 günden az çalışma ile aynı işyerimde (mesela SGDP 10 GÜN ÇALIŞAN) (kısmi çalışan) firma beyannamelerini kendim SMMM olarak düzenleyip - onaylayabilrmiyim? teşekkürler

Cevap : EYT düzenleyen Kanun henüz çıkmadı. Kanun olmadan yorum olmaz.Ancak bağımlı çalışanlar TAM AY olarak sigortalı olacak bunun EYT ile ilgisi yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.