Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.01.2023 10:37 (Üye) Soru : ÜSTADIM İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM. E FATURA MÜKELLEFİ OLAN BİR KURUM MÜKELLEFİM 2022 YILI OCAK AYINDAN BAŞLAYARAK 22 KASIM 2022 TARİHİNE KADAR TARAFIMA HERHANGİ BİR GİDER, İNDİRİM VE ALIŞ FATURASI İBRAZ ETMEDİĞİ GİBİ HERHANGİ BİR SATIŞ FATURASIDA İBRAZ ETMEMİŞTİ BEN DE BEYANNAMELERİNİ MATRAHSIZ VE İNDİRİMSİZ OLARAK BEYAN ETMİŞTİM. FAKAT KURUM MÜKELLEFİM KASIM AYINADA OFİSİME GELEREK HEM 2022 YILININ FARKLI AYLARIAN AİT HEMDE KASIM AYNA AİT TİCARİ FAALİYETİNİ ÇOK ÇOK AŞAN MİKTARLARDA ( MİLYON ÜZERİNDE ) FATURALAR İBRAZ ETMİŞTİR. BEN BU FATURALARIN MAHİYETİNİ ÖDEME EVRAK VE BELGELERİNİ İSTEDİM TARAFIMA ÖDEMELERLE ALAKALI ÇEKLER VE TAHSİLAT MAKBUZLARI İBRAZ ETTİLER YETELİ GÖRMEDİĞİM İÇİN BU DURUMU KURUM MÜKELLEFİNİN BAĞLI BULUNDUĞU VERGİ DAİRESİNE FATURA EKLERİ İLE BİRLİKTE BİR DİLEKÇE İLE BİLDİRDİM VERGİ DAİRESİ KEYFİYET SİZE KALMIŞ NASIL İSTERSENİZ ÖYLE YAPIN DİYE TELEFONLA ARAYIP BİLGİ VERDİ. BU NOKTADA MESLEK HUKUKU AÇISINDAN SORYORUM TARAFIMA ZAMANINDA GELMEYEN VE FARKLI AYLARA AİT FARKLI TUTARLARDA OLAN MİLİYONUN ÜZERİNDE KAPASİTESİNİ AŞACAK MİKTARDA OLAN BELGELER İÇİN DÜZELTME BEYANNAMESİ VERMEK ZORUNDAMIYIM. YANILTICI BELGE OLMASI BAKIMINDAN ŞÜPHELERİM OLDUĞU HALDE YAPILMASI GEREKEN DOĞRU EYLEM NE OLMALI NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM TARAFIMA GEREKLİ AÇIKLAMA VE DESTEK VERMENİZİ SAYGILARIMLA RİCA EDERİM.

Cevap : SAHTE VE YANILTICI BELGE OLDUĞUNA İNANDIĞINIZ MÜŞTERİNİN İŞLEMLERİNİ YAPMAYINIZ. SÖZLEŞMENİZİ TEK TARAFLI FESİH EDİP DURUMU MÜŞTERİNİN VD NE BİLDİRİNİZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.