Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.01.2023 13:32 (Üye) Soru : sn ilgili 2023 yılı için geçerli olan odamızın yayınladığı asgari ücret tarfifesinin tablo 2 bölümü hakkında, sorum şudur: mükellefim kendi defterini kendisi tutur, limited şirket statüsünde, ben sadece paketlenmiş beyannmeyi onaylayıp gönderiyorum, mükellef ile beyanname gönderme aracılık sözleşmesi yapıyorum, aylık ücreti belirlerken odanın tarifesinin tablo 2 de yer alan hangi tutarı baz alaçağım, eğer 3. maddedeki rakamları baz alıp ortalasını aldığım zaman çıkan tutar, tablo 1 deki defter tutma rakamından daha fazla oluyor, sizce böyle mi hesap edlmeli, yoksa tablo 2 deki D maddesindeki şıklara göremi bu hesaplama yapılmalı, saygılarımı sunar iyi çalışmalar dilerim

Cevap : Limited şirket için Gib aracılık ve sorumluluk sözleşmesi olmadan işlem yapılmaz. Türmob e-birlik sisteminde mesleki hizmet sözleşmesi yapılması zorunludur. Aracılık sözleşmesi ile limited şirket beyannameleri gönderilmez. Sonuç olarak Müşteriden limited şirket için alınması gereken defter tutma ücreti alınır. Tablo 1 deki 3/B şıklara göre hesaplama yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.