Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.01.2023 13:39 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Muhasebesini tutmaya başladığım Bir firmanın 120 Hesabı (Müşteriler ) 3-4 yıldır alacak bakiyesi ile devir etmiş.Kontrol ve yapılan incelemem sonucunda böyle bir bakiyenin gerçeği yansıtmadığını,hatta bazı hesapların VD.de kapandığını tesbit ettim..İz Olmuş hesaplara Muhtelif Müşteriler adına toplu fatura düzenleyerek Cari hesapları kapatmayı düşünüyorum.Böyle bir işlemin vergisel boyutu (V.U.K. yönünden) nedir .İleride bir inceleme olursa Bu Satışlar Gerçeği Yansıtmıyor İddası ile bir müeyyide uygulanırmı..Teşekkür ederim.

Cevap : Muhasebe kayıtları TDHP na göre yapılır. Belgelerde alıcılar adına düzenlenir.Olmayan alıcıya Toplu fatura düzenlenmez. Bahsettiğiniz gibi bir işlem yapmanız halinde mükellef adına VUK 30. maddeye göre işlem yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.