Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.01.2023 15:58 (Üye) Soru : sayın üstadım bgrubu yetkili müeeses mükellefimviz alım satımı yanında enı olarak sarrafiye alım satımına da başladı.alumunuz dövizalım satımı kdv istisnası ancak bazı döviz büfeleri sattıklarıu sarrafiye içindeki külçe altın dışındaki işçilikdv yi hesaplayıp kdv beyannamesi veriyor bazıları satış bedelini kdv ayrıştımadan apıp kdv beyanı vermiyor.189a sordugumda kdv 17 ve 23 nolu mlerden bahisle hesaplanmalı dedi.tereddüğtteyim yardımınızı rics ederim

Cevap : Kuyumculuk sektörümde Has altın için KDV hesaplanmaz. 22-14- ve 8 ayar altından imal edilmiş kolye küpe vs satışlarında işçilik olur satış da has altın kısmı ayrıştırılır kalan işçilik üzerinden % 18 KDV hesaplanır. KDV beyannamesinde has altın özel matrah bölümünde işçilikli kısım ise teslimlerde beyan edilir. Bu konu burada kısa sayfa da izah edilmeyecek kadar özel ve geniş bir işlemler serisidir. Size önerimiz İnternet arama motorlarından Kuyumculuk sektörüne ait vergi ve muhasebe işlemlerini içeren makale ve kitapları okumanızı öneririz. KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL UYGULAMA TEBLİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 26/04/2014 Resmi Gazete No: 28983 İNCELEYİNİZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.