Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.01.2023 17:45 (Üye) Soru : Firmaların inşaat çelik işlerini yapıyoruz örneğin köprü çelik işleri bina çelik işleri büyük projelerin satış ofisleri gibi yapılardaki çelik işlerini yapıyoruz Ancak inşaat sahasında işimiz yoktur bize çelik işlerinin projesi geliyor ve anlaşıyoruz projeye uygun çelikleri imalt edip teslim ediyoruz ve bu çelikler projeye direk monte edilmeye gidiyor Biz projeye uygun çelik profil, sac vs alıyoruz bu çelik profil ve sacları boyama, delme, bükme ve kaynak yapma işlemlerle ilgili projeye uygun hale getirip firmaya teslim ediyoruz ve onlarda aldıkları çelikleri direk başka işlem yapmadan montajlarını yapıyorlar Bu durumda bizim faturada çelik teslimi sebebiyle 5/10 kdv tevkifatı olmalı mı? Olmamalı görüşündeyim çünkü çelik profil ve sacları biz kaynak boyama kesim büküm gibi işlemlerle projeye uygun hale getiriyoruz yani mamul olmuş oluyor yani sadece o projeye uygun oluyor başka amaçla artık kullanılamaz bu durumda kdv tevkifatı olmalı mıdır? Hangisi doğru olur kdv tevkifatı olmalı mı? Teşekkürler

Cevap : KDV tevkifatı olması gerekir. Sizin düşünceniz veya bizim düşüncemiz değil de Geçerli olan; Kanun ve Tebliği hükümleri dir. Tereddüt ediyor iseniz özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.