Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.01.2023 09:22 (Üye) Soru : Üstadım; Biraz ticari faaliyette kullanılan binek oto ile ilgili önce bir soru sormuştum cevabımı aldım.Teşekkür ederim.o soruya bir ek sorum olacak. 1) Aracı satarken kdv oranı ne olacak %1 mi % 18 mi ? 2022 yılı içinde yayınlanan kdv oranı ile alaklı Cumhurbaşkanığı kararnamesi kdv oranını etkiler mi ? Saygılarımla, BİRAZ ÖNCE SORULAN SORU : 01/01/2023 tarihinde açılışı olan İşletme hesabına göre defter tutan bir mükellef 6 yıldır şahsına ait tescilli bir binek aracı ticari faaliyetinde kullanmak istiyor.(Bu süre değişikte olabilir.önemi varmı. başka örneklerde mesela 2 yıl). Ve amortisman,benzin ve araç bakım onarım giderlerini kullanmak isteniyor. 1) Defter beyan sistemine kayıt olması gerek var mı ? Belge düzeni nasıl olacak.Araç satış sözleşmesi 6 yıl öncesine ait.Gider pusulası düzenemek mümkün değil. 2) Dilekçe ile vergi dairesine bildirim yapmaya gerek varmıdır. 3) Bildirimi yapılıp amortismam benzin ve araç bakım onarım giderlerini kullanıldıktan sonra araç satılırsa mükellefe vergi yükü nasıl olur.

Cevap : Aktife kayıtlı 2. el Binek otomobil satışlarında uygulanacak KDV oranı % 1 ,Ticari araç satışında% 18 KDV uygulanır.Genel Kural budur.KDV oranları Cumhurbaşkanı kararı ile azalır veya çoğalır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.