Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.01.2023 09:21 (Üye) Soru : Selamlar, babam 2000 yılında vefat etti. Babamla ilgili veraset intikal beyanını vermeyi ihmal etmişiz. annem de Hzarian /2022 de vefat etti. babamızdan kalan bir arsa var ve halen onun adına kayıtlı tapuda. Sorum 1-Babamın vefatı sonrası vermemiz gereken beyanı geç de olsa vermemiz gerekir mi? 2-Annem için beyanı hazırladım ve internet vergi dairesinde onaylayacağım. orada sadece annemin arsada olan payını yazdım. başka da bir mal varlığı yok. önceki veraset onaylanmadan bunu onaylayabilir miyim. 3-Tüm kardeşlerim de ayrı ayrı beyan vermeleri gerekir mi?

Cevap : 1-Anne ve Baba için Noterden alınacak Mirasçılık belgesi ile Ayrı ayrı VİV beyannamesi verilecektir. Geç beyan verildiği için VUK 352. maddeye göre usulsüzlük cezas kesilir. 2-Önce baba ya ait olan beyanname verilir daha sonra anneye ait olan VİV beyannamesini verilir. 3-Tüm miracılar Tek beyanname verebilir. GİB web sayfasındaki VİV Rehberini inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.