Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.01.2023 12:43 (Üye) Soru : Merhabalar, şirketimiz merkez adresini şube adresine taşıyacaktır. halen şube adresinde çalışan işçi var. Şimdi merkez adresi şubeye taşınınca şube adresi merkez olacak. sorum şu orada bir sgk dosyası zaten var.ayrı bir sgk dosyası açmak gerelir mi? Yapılan iş aynı zaten şube dosyası da şube ünvanına değil merkezin ünvanına göre açılmıştı. Sgk'ya durumu izah eden bir dilekçe yazsak olur mu? (06.01.2023 11:41) SGK merkez şube gibi terimler değil. İlk açlıan işyeri sicil numarası başka bir adreste açılan ikinci işyeri sicil numarası olmaktadır. sorumu tam olarak ifade edemedim galiba. Şirket merkez adresini şube adresine taşıtor. İTO şube için kapanış vereceksin ayrı bir kararla. Adres değişikliği de ayrı karar olacak diyor. bu durumda şubeyi ito olarak kapatıyoruz ama aslında orada çalışma devam ediyor. merkezimizde çalışanları da yeni adrese naklediyoruz. bu durumda şube adresinde bulunan sgk sosyasını sgk açısından kapatmamıza gerek var mı.

Cevap : Ticaret odası işlemlerine göre öncelikle merkez adres nakli yapılmalı ve şube dosyası kapatılmalıdır. Bu işleme ait dilekçe sgk ya bildirilip nakil ile sicil birleştirilip tek işyeri numarası halinde aphb bildirimi yapılmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.