Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.01.2023 13:15 (Üye) Soru : merhaba, xxxbankasından promosyon aldık. 90.000 tl aynı gün çalışanların maaş hesaplarına aktardık. bununla ilgili fatura kesmem gerekiyor mu ? aynı gün aktarım yaptık. gelen para kaydı 102 (B) karşı tarafa ne yazmam gerekiyor ?

Cevap : Bankalar tarafından, vergi mükellefi olsun veya olmasın promosyon anlaşması yapılan mükellefe ödeme yapılması ve bu ödemelerin gelir olarak kaydedilmeden çalışanlara aynen aktarılması halinde, ödeme yapan mükellef aracı durumunda olacağından, Çalışanlara yapılan bu türden ödemelerin ücret olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Fatura düzenlenmez. Bankadan promosyon alınması için muhasebe kaydı; ---------/-------------- 102 (alt hesap açılır) 369 alt hesap açılır. ( "Ödenecek promosyon") ----------------/---------------- Promosyonun çalışanın banka hesabına yatırılması muhasebe kaydı; ----------/--------------------- 369 102 ----------/---------------------
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.