Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.01.2023 09:57 (Üye) Soru : merhabalar, döviz kuru üzerinden TL 'ye geçiş üzerine sözleşme imzaladık grup firmaları arasında ve bu sözleşmeye ilişkin damga vergisi ödeyeceğiz. ilgili firmada mükellefiyet yok, mükellefiyet açtıracağız ve damga vergisi defteri noter onayı yapacağız. Aralık ayı beyannameleri henüz verilmediği için aralık ayına mı yoksa, yeni yıl 'a yani ocak ayında mı beyan etmek gerklidir. teşekkürler

Cevap : A.Ş. ler Damga vergisi sürekli mükellefidir ve Damga vergisi defteri tutarlar.Limited şirket mükellefleri yapmış oldukları sözleşmeler için DV beyannamesi vererek hesaplanan DV sini ödemek zorundadır. Damga vergisi mükellefiyeti İki şekilde oluşur. SÜREKLİ MÜKELLEFİYET: Bu yöntemi seçenler VD mükellefiyet tesisi ettirirler. Damga vergisi Defteri tutarlar 1 ay içinde DV ait kağıtlar düzenlenmesi halinde bu kağıtlar DV defterine kayıt edilir.Ertesi ayın 26 ne kadar e beyan sisteminden DV beyannamesi verilir tahakkuk eden vergi ayın 26 sına kadar ödenir. Damga vergisi kanununa göre "SÜREKLİ" Mükellefiyet tesis ettirenler Damga Vergisi defteri tutmak zorundadır. İşlem olmayan aylarda Boş beyanname verilmez ayrıca bu durum için Dilekçe ile BİLDİRİLMEZ.(Damga Vergisi 46 Sayılı Genel tebliğ) SÜREKSİZ MÜKELLEFİYET YÖNTEMİ ;Bu yöntemi seçen mükellefler; DV tabi kağıtlar için düzenleme tarihinden itibaren 15 gün içinde kağıt ortamında düzenledikleri DV beyannamesini VD verirler ve aynı sürede öderler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.