Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.01.2023 11:58 (Üye) Soru : Merhaba, iyi günler. Bilindiği üzere 01.01.2023 tarihinden itibaren, ilgili konularda faaliyet gösteren firmalar için yapmış olduğu satışlarda konaklama vergisi kesilmesi getirilmiştir. Konaklama vergisi fatura portallarına eklenmiş olup, vergi ayrı bir satırda gösterilebilmektedir. Yalnız ödeme kaydedici cihazlarda bu durum söz konusu olamamıştır. Görüşmüş olduğumuz hiçbir marka ve servisin bu vergiden haberi olmadığı gibi; cihaza böyle bir güncelleme yapılamayacağını, genel merkezlerinden böyle bilgi gelmediğini söylemektedirler. Ayrıca cihazların böyle bir duruma uyum sağlayabileceği de şüphelidir. Bununla ilgili konaklama vergisini satışlarımızda ödeme kaydedici cihazda nasıl belgelendireceğiz, ne yapmamızı önerirsiniz? Son olarak tebliğ ile ilgili bölümleri bilgi açısından aşağıya yazıp, tüm tebliğin linkini bırakıyorum. İyi çalışmalar dilerim C. Verginin Belgelerde Gösterilmesi Kanunun 34 üncü maddesinin altıncı fıkrası uyarınca, konaklama vergisi, konaklama tesislerince düzenlenen fatura ve benzeri belgelerde ayrıca gösterilir. Bu vergiden herhangi bir ad altında indirim yapılamaz. Bu vergi, KDV matrahına dâhil edilmez. Örnek 1: Otel işleten (A) tarafından KDV hariç 5.000 Türk lirası karşılığında sunulan tam pansiyon konaklama hizmetine ilişkin olarak 7/2/2023 tarihinde müşteriye düzenlenen faturada aşağıdaki bilgilere yer verilir. Konaklama Bedeli (KDV hariç) : 5.000 TL Hesaplanan Konaklama Vergisi Tutarı (5.000 TL x 0,02=) : 100 TL KDV Matrahı : 5.000 TL Hesaplanan KDV Tutarı (5.000 TL x 0,08=) : 400 TL GENEL TOPLAM : 5.500 TL

Cevap : ÖKC konusunda bu işlemin nasıl gösterileceği konusunda Bilgi sahibi değiliz.ÖKC yetkili servisi ve Vergi Dairesinden bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.