Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2023 10:41 (Üye) Soru : Merhaba birkaç tane sorum var yardımcı olabilir misiniz ? 1-Kentsel dönüşüm kapsamında yaptığımız inşaatımız bitti son eksiklikler yapılıyor. Parası ödenen montajı yapılan CE belgesindeki mevzuat nedeniyle asansörün faturası 2023 yılına kaldı. Mutfak mobilya işlemleri bitti faturaları alındı ama yine de eksiklikler var ve bunların faturası 2023 yılına gelecek. İskan için SGK dan ilişkisizlik yazısı bekliyoruz. Bu arada daire eksik metrekareden dolayı daire sahiplerine ödeme yapılacak Bu eksik işlemler ocak ayı içerinde bitmiş olacak. İskan alındığında daire sahiplerine faturalarını keseceğim. Daire iskan alınmadığı ve binada şantiye elektiriği olduğu için teslim edilmedi. Müteahhite düşen dairelerden tapudan satışı yapılan 4 dairenin faturasını 31/12/2022 tarihinde kestim. Çevre düzenlemesi için alınan küçük miktarda çimento ve kum faturasına sürekli zamlı fiyattan itiraz edildi ancak ocak ayına fatura kesilecek İnşaat kapama ve maliyet kayıt işlemlerini 2022 yılında yapıp kapatmak istiyorum. Sorum gelecek olan asansörün, mutfak raftan kalan mobilya , marangoz faturasını , çimento faturasını ve daire sahiplerine ödenecek iade tutarları işlemler fatura bazında, belgelendiğinde gerçekleştiğinde bu işlemleri 150/730 borçlu, alacak hesabı da 381 kullanarak 2022 yılında kapatabilir miyim? 2023 yılında da gelen faturaları 381/191 borçlu 320 alacaklı olarak kapatabilir miyim ? Teşekkür ederim.

Cevap : Sorunuzdan anladığımız kadar ile inşaat bitmemiştir Maliyet unsurlarının bir kısmı için faturalar 2023 de alınacaktır Bu durumda maliyet hesapları 2023 de kapatılır ve kar zarar 2023 de sonlandırılır. 381/191 borçlu 320 alacaklı olarak kayıt yapılamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.