Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.01.2023 12:59 (Üye) Soru : Sayın İlgili, A:Ş. yönetim kurulu üyelerine Huzur Hakkı verilecek. Bu kişiler emekli. Huzur Hakkı bordrolarında SGK Prim kesintisi yapılmayıp, Gelir V. ve Damga V. kesintisi yapılması gerekiyor değil mi ? Bordrolarında hesaplana GV ve DV tutarlarından "asgari ücret istisnası" düşülebiliyor mu ? A.Ş. ve ya Yön.Kurulu üyelerinin SGK' ya bir bildirim yapması gerekir mi ? (prim ödeme, maaştan kesinti oluyor mu ? ...) Teşekkürler.

Cevap : HUZUR HAKKI GVK 61. maddesinde Huzur hakkı Ücret olarak tanımlanmıştır. Şirketlerden veya diğer kuruluşlardan alınan huzur hakları için Asgari ücret kadarlık ücret ödemesinden hesaplanan GV ve DV istisnadır İstisna edilen tutarın üzerin de ödeme yapılır ise Fazlası için GV ve DV kesintisi yapılır. Sorunuzun SGK ile ilgili kısımlarını “Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanı “ kutusunu işaretleyerek yeniden gönderiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.