Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.01.2023 19:10 (Üye) Soru : Merhaba ocak 2023 asgari ücretle çalışan bir işini ocak ayında 6000 prim alırsa şubat 2023 de işten çıktığında burdaki kıdem hesaplaması asgari ücret ve ikramiyenin toplamı üzerindenmi hesaplama yapılacak yada sadce asgari ücrettin nmi hesaplanacak. teşekkürler.

Cevap : Çalışan işçi, çalışırken sadece ücret adı altında gelir elde etmemektedir. Çeşitli işkollarında ve farklı pozisyonlarda çalışanlar her ay değişik miktarda da olsa satış primi ya da satışa bağlı çeşitli adlar altında primler almaktadır. Primin kıdem tazminatında esas alınabilmesi için devamlılık göstermesi şarttır. Satış rakamları ya da başkaca verilere göre hesaplanan prim değişkenlik gösterse de; kıdem tazminatı hesabında genişletilmiş ücret kavramı içinde değerlendirilir Kıdem tazminatına esas alınacak olan ücretin tespitinde İş Kanununun 32. maddesinde sözü edilen asıl ücrete ek olarak işçiye sağlanan para veya para ile ölçülebilen menfaatler göz önünde tutulur. Buna göre devamlılık gösteren prim ödemeleri kıdem tazminatı hesabında dikkate alınır. Devamlılık aretmiyor ise dikkate alınmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.