Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.01.2023 09:03 (Üye) Soru : Merhaba,2023 yılında defterini tutmayacağımız mükellefin (defter beyan-işletme) hizmet sözleşmesini hangi tarihte sonlandırma yapmalıyız?12/2022 dönemine ait beyannameler ve yıllık beyannameleri henüz verilmedi. Gib de E Beyanname ve Aracılık sözleşme fesih tarihi ne olmalı ki beyanname verememe ve 15 günlük süre ile ilgili mağduriyet yaşamayalım. Defter Beyanda ayrıca yapılması gereken bir şey var mı? Bir de 2023 yılında yeni alacağımız mükellefler için sözleşme tarihi eski mali müşavir arkadaşımızın fesih ettiği tarihten 1 gün sonrasında mı yapmamız gerekiyor? Henüz netleşmediği için sözleşmeyi uzatamadığımız mükellefler ile devam etmeye karar verdiğimizde örneğin 18/01/2023 tarihini mi yoksa 01/01/2023 mi yazılmalı? Tabi bir de damga vergilerinin tahakkuk süresini kaçırmamamız gerekiyor. Benim bu konuda epey kafam karıştı...Çok teşekkürler Saygılar , kolay gelsin...

Cevap : 2022 yılına ait beyannameleri (aylık, 3 aylık ve yıllık) siz vereceksiniz. Beyannameleri verdik den sonra sözleşmeleri fesih edeceksiniz. Yeni alacağınız müşteriler için sözleşme müşteri ile anlaştığınız tarih de yapılır. DBS için yapacağınız bir işlem yok.Sözleşmelerin kapsam tarihi 01/01/2023-31/12/20323 olur .Gerek uzatılan gerek ise yeni yapılan sözleşmeler için Damga vergisi Beyannamesi Sürekli DV mükellefi iseniz Beyanname sözleşmenin imzalandığı tarihi takip eden ayın 26. gününe kadar verilir. Tahakkuk eden vergi aynı sürede ödenir.. Sürekli DV mükellefi değil iseniz Beyanname sözleşmenin imzalandığı tarih den itibaren 15 gün içinde VD ne elden verilir,tahakkuk eden vergi aynı sürede ödenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.