Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.01.2023 09:05 (Üye) Soru : Merhabalar, Sosyal medya işi ile serbest meslek mükellefi olarak iştigal eden bir mükellefim mevcut. Bu mükellefim aynı zamanda bir kısım gelirlerini sosyal medya yasası olarak bilinen %15 stopaja tabi hesaplar aracılığı ile tahsil ediyor. Kalan istisnaya girmeyen kısım ise serbest meslek makbuzu olarak düzenlenip beyan ediliyor. 2022 yılında 880 bin TL ye kadar olan istisnai kısmı aştı, Bu durumda iki sorum olacak Stopajlı hesaba gelen tahsilatların tümünü diğer serbest meslek gelirleri ile beraber beyan edilmesi mi gerekiyor? Defter Beyan sisteminden gelir vergisi beyannamesi düzenlerken ilgili stopajlı hesaba yatan gelirlerini beyannamenin hangi sutununa yazacak? Banka hesabından kesilen stopajları beyannamenin hangi sutununda gösterecek? Desteğinizi rica eder, İyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Stopajlı hesaba gelen tahsilatların tümünü diğer serbest meslek gelirleri ile beraber beyan edilecek Hesaplanan vergiden kesilen vergiler mahsup edilir. DBS hangi sutuna yazılacağı konusunda GİB den bilgi alınız Bu konuda bilgimiz yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.