Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.01.2023 09:09 (Üye) Soru : Merhabalar Aşağıdaki konularda yardımınızı rica ederiz. 1-Huzur hakkı ödemelerinde asgari ücret tutarı kadar gelir vergisi ve damga vergisi istisnası varmıdır? Eğer var ise kümülatif ergi matrahı vergi dilimini geçtiği zaman ne yapmak gerekir? aynı işlem asgari ücret uygulaması gibimi olacak? 2-Huzur hakkı ödemeleri için alınacak kararın tescili zorunlu olup olmadığı? Saygılarımla

Cevap : 1-GVK 61. maddesinde Huzur hakkı Ücret olarak tanımlanmıştır. Şirketlerden veya diğer kuruluşlardan alınan huzur hakları için Asgari ücret kadarlık ücret ödemesinden hesaplanan GV ve DV istisnadır İstisna edilen tutarın üzerin de ödeme yapılır ise Fazlası için GV ve DV kesintisi yapılır. 2-Huzur hakkı ödemsi şirket genel kurulunda alınacak karar ile verilir. Şirket genel kurulu kararları Ticaret sicilinde tescil ettirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.