Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.01.2023 13:55 (Üye) Soru : Şirket personelimizin sahibi olduğu binek aracı şirket işlerinde kullanmak üzere kiralamak istiyoruz, Personelimiz şirketimize ait işleri yaparken kendi aracını kullanacaktır. Ay içerisinde yapacağı ekspertiz değerleme rapor sayısı x belirlenen TL tutarı kendisine ay sonunda kira olarak ödenecektir. 1- Kiralama sözleşmesinde iş sayısı belli olmadığından damga vergisi doğar mı ? 2-Ay sonlarında belli olacak kira bedeline göre her ay damga vergisi ödemesine gerek var mı ? 3- Hesaplanması gereken stopaj ve kdv oranı kaç olmalıdır ? 4- Kira bedelinden gider kısıtlaması yapmak gerekiyor mu ? Saygılarımla

Cevap : Kira sözleşmesi süreli olmak zorundadır. Ödenecek kira toplamı üzerinden DV hesaplanır. Her ay sözleşme yeniden yapılır ise elbete her ay DV hesaplanır. İş sayısı diye bir belirleme yapılmaz. Sözleşmede bedel ve süre kavramı geçerlidir.Brüt kira üzerinde % 18 KDV hesaplanır % 20 GV stopajı yapılır.Aylık kira bedeli 17.000 TL den fazla olması halinde fazla kısım için Gider kısıtlaması yapılır (% 70 % 30)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.