Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.01.2023 09:44 (Üye) Soru : Segili meslekdaşım. Sirkuler_22_796 / UGM Gümrük ve Dış Ticaret Bülteni Konu: Merkez Bankası İhracat Genelgesinde değişiklik yapıldı Kaynak: TCMB Açıklama Merkez Bankası İhracat Genelgesinde 01.11.2022 tarihi itibariyle kapatma işlemlerinde dikkate alınacak ihracat bedelinin tespitine ilişkin maddede (10/4) değişiklik yapıldı. Daha önce beyannamede kayıtlı döviz cinsi ile ihracatçıya ödenen döviz cinsinin farklı olması halinde kapatma işlemleri için yapılacak hesaplamalarda; fiili ihraç tarihindeki Merkez Bankası çapraz kurları kullanılıyordu. Yapılan değişiklik sonrasında kapatma işlemleri için yapılacak hesaplamalarda; ihracat beyannamesinin tescil tarihindeki Merkez Bankası çapraz kurları kullanılacak. İlgili maddenin yeni hali: 4) Kapatma işlemleri için yapılacak hesaplamalarda; GB tescil tarihindeki Merkez Bankası çapraz kurları kullanılır. İlgili maddenin eski hali:4) GB’nin 22 nci hanesinde kayıtlı döviz cinsi ile ihracatçıya ödenen döviz cinsinin farklı olması halinde kapatma işlemleri için yapılacak hesaplamalarda; fiili ihraç tarihindeki Merkez Bankası çapraz kurları kullanılır. Buna göre 01.11.2022 Tarihinden itibaren ihracat muhasebe kayıtlarında eskiden olduğu gibi intaç tarihleri daikkate alınmayacakmıdır? Tereddüt oluştu. Lütfen acilen bilgi veriniz.. Kolay gelsin.

Cevap : " İlgili maddenin yeni hali: 4) Kapatma işlemleri için yapılacak hesaplamalarda; GB tescil tarihindeki Merkez Bankası çapraz kurları kullanılır..."" Cümlesinden anladığımız; 01.11.2022 Tarihinden itibaren ihracat muhasebe kayıtlarında intaç tarihlerinin kullanılmayacağı yöndedir. Bu bir yorumdur. Resmi görüş için GİB den özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.