Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.01.2023 10:12 (Üye) Soru : Merhaba,2019 yılında İflas eden bir şirketin devrolduğu iflas idaresinde iflas idare memurluğu yapıyorum. Şirketin aktifinde 2 yıldan daha fazla süredir kayıtlı arazi, arsa, lojman vb. taşınmazlar var. İflas masası olarak bunların satışını açık artırma yolu ile yaptık; sorum bu satışlar için fatura düzenleyecek miyiz, Kayıtlı değer üzerinden yeniden değerleme yapabilir miyim, olumlu fark çıkarsa (kar) kurum vergisi muafiyeti var mı varsa oranı nedir. teşekkür ederim.

Cevap : Sorunuz daha önce aşağıdaki gibi yanıtlandı.Aynı soruya farklı cevap verilmez. Aktif de kayıtlı taşınır ve taşınmazları satışı için elbette fatura düzenlenecek Yeniden değerleme yapılabilir. Elde edilen kar için istisna veya muafiyet söz konusu değildir. Kar Kurumlar vergisine tabidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.