Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.01.2023 11:19 (Üye) Soru : üstadım merhaba mükellefimiz moldovadaki bir firma adına burda bir malzemenin ölçülmesi testini yapıp TSE'ye başvurup belge alacak bu ürün için. bizim firmamız adına ürün faturaları ve tse kesecek faturayı. bize de bu giderlerin ödemesi yurtdışındaki firma tarafından gönderilecek. bizde bu firmaya fatura düzenliyicez faturayı keserken kdv li mi kesmemiz gerekiyor? yurtdışından gelen para için %40 bozdurma zorunluluğu bu işlem için yapılacakmı? teşekkürler iyi çalışmalar.

Cevap : Hizmetten yararlanma Türkiye de olduğu için Düzenlenecek faturada % 18 oranında KDV hesaplanacaktır.Müşterinin yurt dışındaki firma olması bu durumu değiştirmez.Bu işlem ihracat olmadığı için döviz bozdurulmasın da sınırlama olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.