Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.01.2023 13:41 (Üye) Soru : merhaba mükellefler, elektrikli binek araç satın aldıklarında, aracın şarz kablosunu da ayrıca farklı bir fatura kesilip satın alınıyor. Ancak araç satılırken hem şarz cihazı hem de araç birlikte satılıyor. Soru: İkinci el binek elektrikli araç satışında kdv oranı ne olması gerekiyor. ve ayrı bir fatura kesilerek satın alınan, şarz cihazı için ikinci el satış kdv oranı araç ile aynımı olucak yoksa genel oran olarak %18 e mi tabi tutulacak

Cevap : Aracın benzinli ve elektrikli olması değil BİNEK olması esastır . Uygulanacak KDV oranı % 1 dir. Aktif de kayıtlı Şarz cihazı satışı için ayrıca bedel alınması halinde Uygulanacak KDV oranı % 18 olur.Taşıt ile beraber satılması halinde % 1 KDV uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.