Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.01.2023 14:18 (Üye) Soru : Merkezi İstanbulda olan Ltd Şti mükellefim bünyesinde çalıştırmak üzere Almanya da sürekli ikameti olan Türk vatandaşını SGK lı olarak işe almayı düşünüyor. Ltd Şti faaliyeti Mimarlık faaliyetidir. İşe almak istedikleri kişi de TC vatandaş ve İç Mimar.. Çizim konusunda ondan faydalanmak istemektedirler. SGK açısından yapılması gereken herhangi bir işlem varmıdır? SGK normal işe girişi yapabilir miyim ?SGK lı olabilir ise Gelir vergisi açısından özellikli bir durumu olur mu , yoksa normal bir yurtiçi personeli ile aynı mı görülmelidir. Yardımınızı rica ederim. SAYGILARIMLA

Cevap : İkametgahı sürekli yurtdışında olan kişiyi firmanızda sgk 4a sigortalı bildirmeniz halinde kişinin sigortalılığı sgk tarafından iptal edilecektir. Kişinin sözleşmeniz gereği s,ze yapmış olduğu işe karşılık fatura kesmesi gerekecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.