Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.01.2023 14:22 (Üye) Soru : Merhaba, LTD ŞTİ tek ortak olan iş yeri sahibi aynı zamanda başka bir şirkette çalışmaktadır. Bağkuru aktif değildir. Kendi şirketinden de huzur hakkı almak istiyor. Bu durumda huzur hakkını alabilmesi için kendi iş yerinden de SGK girişi mi yapmam gerekiyor. o vakit SGK primleri olacak mıdır? Nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevap : Ortağı bulunduğu işyerinde ayrıca ücret karşılığı çalışması var ve sgk 4a sigortalı ise hakkı huzur spek a tabi olacaktır. Ancak limited şirketler için müdür sıfatına sahip ortaklar ve müdür olmayan ortaklar hakkında huzur hakkına ilişkin bir düzenleme Türk Ticaret Kanunu'nda yer almamaktadır. Ancak vergi kanunumuz açışından böyle bir engel olmadığı için limited şirketlerde müdür olmayan ortaklarda huzur hakkı alabilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.