Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.01.2023 14:46 (Üye) Soru : Merhaba, 2023 yılında verilen yemek kartlarına ilişkin, Gelir Vergisi Kanunu'na göre çalışanlarınıza günlük 110 TL + %8 KDV dahil 118,80 TL yemek bedeli verdiğinizde bu tutarın tamamı gelir vergisinden ve damga vergisinden istisna tutulur. 1 Aralık 2022 itibarıyla SGK işçi primi ve işveren hissesi ise 78,90 TL'den hesaplanmaktadır. Yemek kartı hizmeti faturasının nasıl kayıt muhasebeleştirileceği, vergiden bağımsız 110 TL TL ve SGK açısından hesaplamanın yapıldığı bordro örneği ve bordro muhasebe kaydının bulunduğu örnek bir uygulamanın tarafıma iletilmesini rica ederim. Hafta sonu Sosyal Güvenlikte Özellikli Hususlar ve Güncel Teşvikler konulu eğitime katıldığım ama bu konuda bordro uygulaması eğitim sunumunda yer almıyordu. Desteğinizi rica ederim. -

Cevap : İSMMMO olarak bu konuda 2 eğitimiz bulunuyor; 1. Personele dışardan sağlanan hizmetler ve bordro eğitimi 2. Sosyal Güvenlikte Özellikli Hususlar ve Güncel Teşvikler her ikisinde de yemek istisnası tüm yönleriyle ele alınmaktadır. Personele dışardan sağlanan hizmetler ve bordro eğitimi örneklemeleri için eğitim birimimiz ile iletişime geçiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.