Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.01.2023 16:23 (Üye) Soru : Merhabalar , Özel inşaat dosyası açtırdık ve düzenli olarak sgk beyanlarımızı vermekteyiz. 2022 yılında inşaat ruhsatını aldık ve mecburen 2023 yılında devam ediyor . Asgari işçilik hesap ederken , 2022 yılındaki yapım maliyetini dikkate almak gerekiyor( ruhsatta yazıyor ) , yoksa 2023 te güncellenene oranları mı ? Hangisini dikkate alarak hesaplama yapmamız doğru olur ? Teşekkür ederim.Kolay gelsin

Cevap : SGK asgari işçilik uygulamasında; Başladığı yıl içinde bitirilmiş olan inşaatın maliyetinin hesaplanmasında o yıl için tespit edilen, başladığı yıldan sonraki yıllarda bitirilmiş inşaatın maliyetinin hesabında ise bitirildiği yıldan önceki yıla ait birim maliyet bedelinin esas alınmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.