Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.01.2023 09:47 (Üye) Soru : Merhaba . Şirketimize 2022 yılında SGK müfettişi tarafından 2020 ve 2021 yıllarındaki 8 ay için ek bordro düzelttirildi. Pandemi nedeniyle alınan kısa çalışma ödeneğinin bir kısmını iade ettik kayıt olarak 689 hesaba kayıt yaptım. Ek bordroların SGK ödemlerini yaptık. Bu ödemeler ve ek bordrolarla ilgili nasıl bir işlem yapmam gerekiyor. Sadece SGK’ya yapılan ödemeleri 689 hesaba kayıt yapsam başka bir işlem yapmasam doğru olur mu? Ayrıca bu bordrolarla ilgili olarak da muhtasarlarla ilgili düzeltme yapılacak. vergi dairesi incelemeye aldı. inceleme sonucu muhtasarlara ek beyan versem muhasebe kayıtlarına sadece ödediğim vergileri 689 hesaba kayıt yapsam işlemleri doğru, yeterli yapmış olur muyum? Teşekkürler.

Cevap : Ek beyanname verildi diye vergi incelemesi olmaz. Düzeltme beyannamesi verilir.Vergi ve sgk primi ve diğer yasal ödentiler 700 lü hesaplara gider yazılır. Gecikme zammı ,pişmanlık zammı ve cezalar 689 KKEG hesabına yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.